Trogirský Grad

Autor: Ďuri Čižmárik | 22.8.2008 o 9:08 | Karma článku: 6,35 | Prečítané:  1722x

Okrem mora bola našim prvým chorvátskym lákadlom pamiatka pod značkou svetového dedičstva UNESCO. Katedrála v Trogire bola blízko a tiene stredovekého mesta lákali svojou tajomnosťou.

Zaparkovali sme hneď pri ostrove, od ktorého nás delil kanál a spájal nás s ním oblúkový most.

Pohľad z mostu nad Trogirským kanálom. V pozadí je kula sv. Marka, postavená v 15 storočí ako obrana proti delovým útokom Turkov.

Obloha pomaly tmavla a trogirské uličky vytvárali tajomné zákutia. Mesto je na malom ostrove, na ktorom je z domov vybudovaná hradba. Vo vnútri Gradu je spleť úzkych uličiek. V niektorých sa ťažšie obídu aj dvaja ľudia. Občas Vám spoza rohu vysokého domu vybehne skuter s donáškou pizze, ale inak je mesto pokojným rajom na večernú prechádzku. Samozrejme ako v každom prímorskom letovisku, musíte mať otupené zmysly pre vnímanie ostatných turistov, potom sa Vám ako mne, bude zdať Trogir naozaj pokojný.

Budovy na promenáde, v tomto mieste už neostali stredoveké hradby. Dnes má ulička celkom iné poslanie.

Mesto je pretkané množstvom malých uličiek. V meste sú zachované rôzne pamiatky. Okrem najznámejšej katedrály dominikánsky kláštor, ženský benediktínsky kláštor Sv.Nikolaja, či zvyšky stredovekého opevnenia

Knežev dvor na námestí pri katedrále je oddávna sídlo svetskej moci. Súčasná budova bola postavená v 19. storočí s prihliadnutím na zachovanie pôvodného zjavu.

Kostol sv. Sebastiána a  Gradska Loža na námestí oproti katedrále. Sú na ňom mestské hodiny spolu so sochami a  architektonickým dielom Nikolu Florentínca z 15.storočia.

Po takmer dvojhodinovom blúdení spleťou uličiek nám schody katedrály na námestí prišli najvhodnejším miestom na oddych. Na hlavnom námestí sa chystala slávnosť. Ľudia boli usadení na stoličkách. Hudba kričala z reprákov. Len odložené nástroje neviditeľných hudobníkov ukazovali, že hlavný program ešte len príde. Davu miestnych i turistov čulý ruch zjavne nevadil. Nám unaveným rovnako nie.

Katedrála sv. Lovre (Lavrinca). Je postavená na zvyškoch starovekého chrámu. Jej stavba začala v roku 1200. Neskôr boli dostavané renesančné doplnky ako baptistérium a kaplnka sv. Jána z Trogiru.

Najcennejšou časťou katedrály je južný portál od majstra Radovana z roku 1242.

Na zdobenom portály sú výjavy z evanjelií, životov apoštolov i bežných ľudí.

Na boku portálu katedrály sa nachádzajú po oboch stranách sochy levov a iných príšer. Tie nohy chrbte leva patria biblickej Eve, presnejšie jej soche. Adamovho leva uvidíte lepšie dve fotky späť.

Zvonica katedrály, ktorú začali stavať v 14.storočí  spája prvky gotiky i neskorších období.

Nepríjemnou stránkou Trogiru bol odchod z parkoviska. Po polhodinvom čakaní v tradičnej chorvátskej zápche nám akože profesionálny strážca parkoviska oznámil, že musíme platiť ďalšiu hodinu. Nepomohli protesty, že majú len jeden východ a proti našej vôli nás tam zdržiavali. Ich „starostlivosť” nám nemilo pripomenula, že sme jednoducho na Balkáne. Vial jemný vánok. Pobrali sme sa nočnou magistrálou domov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Zdravotný pohár vína je mýtus. Ako a prečo vznikol

Vedecké poznatky pribúdajú rýchlejšie, ako ich kultúra dokáže vstrebať alebo zahodiť.

DOMOV

Kritizoval ma Fico, kritizoval ma aj Dzurinda

Diskusia NAŽIVO o slobode, médiách a ich kvalite.


Už ste čítali?