Morský organ v Zadare

Autor: Ďuri Čižmárik | 25.9.2008 o 11:18 | Karma článku: 10,08 | Prečítané:  4193x

Bedecker opisoval Zadar ako svetovú top destináciu. Napriek únave po celodennom slnení sme sa rozhodli. Románsky kostol svätého Donáta ako pamiatka Unesco a nevšedný morský organ boli lákavou ponukou.

Mesto má svojský charakter. Úzke uličky Trogiru a Splitu tu nahradili široké ulice. Nie sú tu také malebné zákutia. Centrum tvorí veľké námestie, kde sú sústredené hlavné pamiatky. Nemôže tu chýbať trh s tradičnou hudbou, ktorá spestruje celkový dojem.

 ...

Zvonica katedrály sv. Stošije. V dnešnej podobe je zachovaná v stave po rekonštrukcii z konca 19. storočia podľa nákresov anglického architekta T. G. Jacksona

 

...

Bočný múr kostola sv. Stošije. Kostol je zachovaný v zrelom románskom slohu.  Bol postavený v priebehu 12. a  13. storočia ako najväčšia katedrála v Dalmácii

 

...

Tri grácie odpočívajú na portále katedrály. Zmrzlina je zjavne mňam.

 

...

Portál kostola sv. Stošije má charakteristický románsky tvar,

... 

Ulica zvaná široká. Naozaj je široká a vedie naprieč celým centrom Zadaru ako jeho hlavná tepna.

  

...

Pobral som sa do kostola sv. Donáta. Mladá blodínka ani neprerušila telefonát a vzala si odo mňa desať kuna za vstup. Starobylý chrám má osobitú atmosféru. Vysoké stĺpy tvoria dve poschodia. Chrám prakticky nemá výzdobu. Keď som sa zadíval na jeho výšku videl som prechádzať mužov v sutanách. Presne ako kedysi mnísi chodili a spievali svoje chorály. Po precitnutí som musel priznať, že chorálmi bola hudba z námestia. Kto bol však tými mníchami?

...

Kostol sv. Donáta. Predrománsky dvojposchodový chrám dal v 9. storočí vybudovať biskup Donát. Pôvodne bol zasvätený Sv. Trojici.

...

Pohľad na vnúttorné schodisko. Celý chrám je postavený z hrubo opracovaného kameňa.

 

...

Pohľad na stĺpy dolného poschodia chrámu. Chrám je vystavaný na bývalom rímskom fóre.

 

...

Pohľad na kupolu chrámu zdola.

...

Pohľad na stĺpy horného poschodia chrámu.

 

...

Staré kamene z rímskych čias na námestí používali dvaja chlapci ako priestor pre svoje šantenie. To nám pripomenulo, že tie pamiatky nemožno brať až tak vážne.

...

Vpredu stĺp z čias starého rímskeho fóra z 1. storočia pred Kristom. V pozadí pravoslávny kostol sv. Ilije (Eliáša),

 

...

V renesančnomobdobí prestavaný kostol a kláštor sv. Marije v zapadajúcom slnku. Kostol patrí ku ženskému benediktínskemu kláštoru, ktorý založila zadarská kňažná Čika v roku 1066. Kláštorný archív skrýva veľmi hodnotnú zbierku, kde sa spomínajú chorvátski králi z 11. st.

 

...

Po skúsenosti so závraťou zo Splitu a Šibeniku sa na vyhliadkovú zvonicu odvážil len Peťo. Nuž my ostatní sme sa ponevierali turistickým centrom.

Pizza z fastfoodového bufetu bola bohatá a mne celkom chutila. Je pravda, že to mohlo byť spôsobené aj absenciou večere. O to však bola lepšia.

...

Mníška na námestí sv. Stošije. Pripomína časy minulé, keď kronikár  v roku 1177 zapísal, že Zadarčania spievali otcovi Alexandrovi III. oslavné piesne na ceste do baziliky vo „svojom slavenskom jazyku“.

...

Pozostatky starobylého kostola Stomorica neďaleko pobrežia. Sú mimo záujmu turistov. Obchodík pri nich nám poskytol možnosť občerstvenia.

...

Budova mestskej strážnice zo 16. storočia na Narodnom trgu, v ktorej priestore je etnologické oddelenie Národného múzea.

 

...

Čakal nás západ slnka na morskom organe. Cestou som uvažoval, čo to môže  byť morský organ. Napadali ma rôzne varianty. Od šialeného chlapíka hrajúceho na brehu mora rôzne sonáty až po do skaly vytesaný model organu, ktorý bude osvietený a pôjde k nemu hudba z reprákov. Nakoniec sa jedna z nepravdepodobných hypotéz naplnila. Na brehu je vybetónované mólo, vnútri ktorého sú píšťaly. Tie sa napĺňajú vodou. Podľa toho aká vlna príde, vydávajú rôzne zvuky. Teda naozajstná morská symfónia. Podobá sa to spevu veľrýb. Sedeli sme a počúvali. Slová neboli potrebné.

...

Promenáda na morskom pobreží je s impozantným výhľadom na Zadarský kanál a priľahlé ostrovy. Loď sa vydáva na večernú plavbu.

...

Moji spolupútnicisú započúvaní do zvukov morského organu.

...

Tradične limitovaný časom na parkovisku sme ukončili pobyt v Zadare behom k autu. Stihli sme to a pobrali sa na nočné dialnicovanie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Zdravotný pohár vína je mýtus. Ako a prečo vznikol

Vedecké poznatky pribúdajú rýchlejšie, ako ich kultúra dokáže vstrebať alebo zahodiť.

DOMOV

Kritizoval ma Fico, kritizoval ma aj Dzurinda

Diskusia NAŽIVO o slobode, médiách a ich kvalite.


Už ste čítali?