Čo nás môže stáť, ak budeme vidieť cez stenu? - Etika vedy

Autor: Ďuri Čižmárik | 30.3.2009 o 10:47 | Karma článku: 8,38 | Prečítané:  2429x

Nevšedným zážitkom bola prednáška docenta Glasu. Ten chlapík žije v scifi svete. V európskom meradle je poradcom pre vedecké otázky ohľadom etiky vedy. Niečo ako reálny Jurassic park, klonovanie človeka a eutanázia v jednom. On sa pre dané veci snaží nájsť pravidlá. Pozor článok určite obsahuje informácie, s ktorými nebudete súhlasiť.

Nanotechnológie.

Nanovlákna vyzerajú ako diamantíky miniatúrnych rozmerov. Nanovlákna sú zväčša na báze uhlíka, ale môžu byť aj kremíkové.

Nanotechnológie môžu byť použité pri výrobe pneumatík. Tie pneumatiky zmenšia brzdnú dráhu o 10 metrov. Smola, ak ten za vami nemá nanopneumatiky. J

Problémom je, že nanopneumatiky sa  ale zoderú na nanoprach. Ten sa následne roztrúsi po ceste a pôsobí ako azbest, čiže rokovinotvorne.

Nie je ničím odhaliteľný. Je tak malý, že sa nedá detekovať. Potom dostanete divnú chorobu a lekári nevedia prísť na to, čo vám je.

Ak si nanočastice nasypete na ruku, tak padnú až pod koberec. Rozumej prepadnú vám cez ruku.

Zaujímavým vynálezom, ktorý je snom všetkých tínedžerov sú nanojeansy. Tie sú nezničitelné. Obleješ sa kečupom a netreba ich prat. Stačí ich vytriasť. Ale zase ten nanoprach.

 

Iná aplikácia nanovlákien je v medicíne. Podľa slov docenta Glasu do 10 rokov budú hluchí počuť a slepí vidieť. Nanochipy sa napoja na nervové centrá a nahradia oko či ucho. Pomocou týchto čipov bude možné robiť aj iné veci. Napr. budeme vidieť za roh, alebo počuť cez stenu. Čo je ale problém aj pre spovedníkov, lebo bude ťažké uchrániť spovedné tajomstvo.  J

Ako sa s tým vyrovnáme? Budú zariadenia na rušenie týchto čipov?

 

Kde sú hranice, aby človek ostal ešte človekom? Teoreticky je možné, že budete plávať v roztoku a budú sa vám stimulovať všetky centrá rozkoše. A bude vám úplne super.  (je to už matrix?) a potom nejaký vedec vymyslí ďalší receptor a bude vám ešte lepšie. V týchto rozmeroch sú drogy ako heroín a kokaín čajové odvary. Ale je to ešte ľudský život?

 

Klonovanie. Ešte nie sme v stave vyklonovať človeka. V tomto storočí sa nám nepodarí pestovať orgány ako zeleninu.  To je častý argument zástancov klonovania, že je dobré pestovať orgány. Žiaľ to nejde, zatiaľ. Dobrou správou pre fanúšikov Jurassic parku je, že bude klonovaný mamut, toho sa dožijeme. Jeho mäso je, takže sa zachoval jeho genóm.  Chcem vidieť mamuta.

 

Embryá v mrazáku, predstavte si, že by vás dali do mrazáku, ako by ste sa cítili?

Máme právo chcieť dieťa s dlhými nohami ako Hantuchová? Hantuchová má pekné nohy. ale máme na to právo?

Alebo. Ak chcete dieťa tenistu, malo by mať veľa červených svalových vlákien a málo bielych. Ak chcete maratónca, mal by mať veľa bielych vlákien a málo červených vlákien. Čo ale, ak sa naše dieťa tenista rozhodne byť maratónec?

 

Priamo do oka sa bude chirurgovi premietať pri operácii celá vedomosť ohľadom danej problematiky. Niečo ako robokop. Len on to bude mať priamo v oku. Alebo ešte lepšie, že učenie bude vecou technológie. proste vám celé vedomosti nahrajú do hlavy a viete ich. To mi pripomína film Total Recall so Schwarcíkom. Otázka je, komu čo nahrať do hlavy? A čo bude potrebovať? Napr. si povieme o dieťati - ty budeš umelec, tebe tieto informácie netreba. Alebo ty budeš upratovačka, čo nahráme tebe?

 

Bioetika

Prvý otras bola atómová bomba, ľudstvo si uvedomilo, že sa môže zničiť. Nanotechnológie, klonovanie  a pod. je ešte horšia hrozba. Bez stanovenia si hraníc nás to rozožerie zvnútra.

 

Momentálne vyšiel český preklad Dignitatis personae, Dostojnosť osoby, slovensky bude do mesiaca. Je to dokument kongregácie pre náuku viery o hraniciach vo vede.  Sú veci, ktoré sú zlé vo svojej podstate, napr. vražda nevinného, sú však veci, ktoré sú neutrálne, záleží ako sa použijú.

 

Existujú štruktúry zla. Niečo v zmysle zla, ktoré chce škodiť na základe širšie poňatých dobrých ideí – eutanázia a pod. Niekedy stačí sa ozvať a nabaľuje sa snehová guľa a stanú sa veci dobré.

Tak sa ozývam. Ak chcete, prídite, dnes v bratislavskom UPeCe mate možnosť priamo diskutovať s docentom Glasom. Témou sú Transplantácie a mozgová smrť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Antonio Tajani

Na prisťahovalectve môže stroskotať európsky sen

Bez rozdeľovania utečencov to nepôjde.

Autorská strana Michala Havrana

Dno poslanca Blahu

Dno je, keď ťa prídu zavraždiť k tebe domov za to, že si napísal o našich ľuďoch.


Už ste čítali?